Košík
Menu
Akcia

LPG endermológia tela 5+1 alebo 10+2

Muži Ženy

Dermatidídy

Cena
Na dopyt

Pojem dermatitídy je spoločný termín pre všetky zápaly kože.

Podľa mechanizmu vzniku rozoznávame niekoľko typov dermatitíd. Niektoré sú reakciou na rôzne alergény, vtedy hovoríme o alergickej dermatitíde známej aj ako ekzém. Vyznačuje sa zápalom, suchosťou či sčervenaním na povrchu kože. Postihuje ľudí v akomkoľvek veku. Ekzém sa môže objaviť už v prvých týždňoch života a prejavovať sa ako suchá či dokonca poškodená koža na čele, lícach, brade alebo na stehnách. 

U detí starších ako dva roky sa ekzém prejavuje ako suchá, sčervenaná a olupujúca sa pokožka, najčastejšie v kožných záhyboch, aké nájdeme v lakťových jamkách, pod kolenami a za ušami, na zápästiach, členkoch a rukách. U dospelých sú prejavy ochorenia v mnohom rovnaké, väčšinou však postihujú iné oblasti, napríklad krk, hlavu, ramená a hrudník. Koža sa s pribúdajúcim vekom stenčuje a zvyšuje sa jej citlivosť.

U starších osôb sú príznaky do značnej miery rovnaké ako u mladších dospelých, môžu však byť závažnejšie z dôvodu stenčenia vrstvy podkožného tuku a zníženia hydratácie pokožky. Ekzém môže byť nepríjemný a dokonca bolestivý, pretože na koži sa tvoria pľuzgiere a pokožka praská, čím ľuďom bráni v činnostiach, ktoré im robia radosť. U mnohých vzhľad ekzému vyvoláva rozpaky a kvôli tomu je pre nich náročnejšie sa socializovať.

Väčšina ľudí trpiacich ekzémom hľadá lieky, ktoré nielen prinesú úľavu od svrbenia a predídu jeho vzniku, ale takisto sa vďaka nim budú cítiť spokojne vo svojej vlastnej koži. Presné príčiny ekzému nie sú známe. Ovplyvniť ho však môže:

  • Genetická predispozícia – ekzém u rodičov zvyšuje riziko jeho vzniku aj u detí.
  • Trenie so syntetickými tkaninami a vlnou.
  • Alergény ako pele, zvieracie alergény, prach a plesne.
  • Stres.
  • Intertrigo.
  • Agresívne umývacie a čistiace prostriedky.
  • Ústredné kúrenie.
  • Klimatizácia.
  • Cukrovka prvého typu môže zvyšovať riziko vzniku ekzému.

Liečba dermatitídy je závislá od aktuálneho stavu pacienta. Môže byť lokálna (napr. lokálne obklady, lokálne kortikosteroidy), celková (imunomodulancia, antihistaminiká), fyzikálna (fototerapia a fotochemoterapia). Terapia atopickej dermatitídy vyžaduje dodržiavanie prísnej životosprávy s odstránením známych alergénov a premasťovanie suchej kože.

Dermatidídy

Dĺžka zákroku
Podľa typu zákroku
Čas hojenia
Podľa typu zákroku
Možnosť opakovania
Podľa potreby
Cena
Na dopyt
Aktuálne akcie FRAIS

LPG k liposukcii ZADARMO

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.