Objednajte sa ešte dnes! Zavolajte: 02 / 52 444 022|info@frais.sk

Abdominoplastika – Plastická operácia brucha

Abdominoplastika – Plastická operácia brucha 2018-08-30T08:46:23+00:00

Informácie o zákroku

Abdominoplastika – Plastická operácia bruchazTV

Abdominoplastika (plastika brucha) je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstraňuje nadbytok kože a tuk zo strednej a dolnej časti brucha. Táto procedúra môže až veľmi pozitívne zmeniť vzhľad „prevísajúceho brucha“. Pri plastickej operácii brucha však vzniká trvalá jazva, ktorá v závislosti od rozsahu pôvodného problému, ako aj rozsahu operácie, môže siahať z jedného boku na bok druhý.

Pre akého pacienta je abdominoplastika určená?

Najvhodnejší kandidát na abdominoplastiku je žena alebo muž, ktorý má relatívne dobrú postavu, ale nie je spokojný s množstvom tuku a voľnou kožou brucha, pričom diéta ani cvičenia nezaberajú. Operačný zákrok plastiky brucha čiastočne rieši aj natiahnuté svaly a kožu u žien po tehotenstve. Tiež je možné upraviť stratu elasticity kože u starších pacientov, ktorí bojujú s miernou nadváhou.

Pre akého pacienta sa abdominoplastika neodporúča?

Pacient, ktorý má v úmysle radikálne znížiť svoju hmotnosť by mal odložiť operáciu. Takisto ženy, ktoré plánujú v budúcnosti tehotenstvo by mali počkať, pretože vertikálne svaly ktoré sa spevňujú počas operácie sa môžu rozostúpiť počas tehotenstva. Ak máte jazvy po predchádzajúcej brušnej operácii, tieto jazvy sa môžu po operácii neobvykle zvýrazniť.

Aké sú riziká plastiky brucha?

Ako každá operácia, aj abdominoplastika brucha je spojená s rizikom a možnými komplikáciami, ktoré môžu tento zákrok sprevádzať.

Pooperačné komplikácie, ako je infekcia a tvorba krvných zrazenín sú zriedkavé, ale určité percento ich vzniku existuje. Infekcia môže predĺžiť Váš pobyt v zdravotníckom zariadení. Riziko vzniku krvných zrazenín môžete znížiť čo najskorším pohybom po operácii. Prípadné nedokonalé hojenie jazvy môže vyžadovať ďalšiu operáciu.

Fajčiar by mal, aspoň na istú dobu rekonvalescencie, prestať fajčiť, nakoľko fajčenie môže zvýšiť riziko vzniku komplikácií a predĺžiť hojenie.

Plánovanie operácie brucha:

Po vstupnej konzultácii Vám plastický chirurg vyhodnotí Váš zdravotný stav, určí množstvo tuku v oblasti brucha a dôkladne zhodnotí tonus (pnutie) kože. Je vhodné, aby sa pacient s chirurgom otvorene porozprával o Vašich očakávaniach. Taktiež Vám vysvetlí Vaše alternatívy a s tým spojené obmedzenia a riziká.

Príprava na operáciu brucha:

Váš chirurg Vám poskytne konkrétne informácie ako sa pripraviť na operáciu brucha. Ak fajčíte, prerušte fajčenie na obdobie aspoň jedného až dvoch týždňov pred operáciou a nepokračujte aspoň dva týždne po operácii. Nevystavujte sa nadmernému slnku, takisto sa vyhnite prehnanej diéte pretože oba tieto faktory môžu znížiť Vašu schopnosť hojenia. Ak Vám pred operáciou vznikne opar alebo iná infekcia, plastika brucha môže byť odložená.

Po operačnom zákroku by ste si mali zabezpečiť odvoz, ako aj pomoc u Vás doma počas niekoľkých dní po opustení nemocnice.

Anestézia:

Výkon prebieha v celkovej anestézii a pacient je kompletne uspatý.
Veľmi príjemnou novinkou pre našich klientov je využívanie najnovších postupov a prípravkov v anestézii, vďaka ktorým umožňujeme pacientom už v priebehu 2-3 hodín po ukončení operácie odísť s doprovodom do domácej starostlivosti. V niektorých prípadoch sa môže odporučiť 1 denná hospitalizácia v našom zariadení.

Všetky predoperačné vyšetrenia vykonávame výhradne v našom zariadení v Anestéziologickej ambulancii.

Plastická operácia brucha:

Kompletná abdominoplastika väčšinou trvá od dvoch do piatich hodín, v závislosti od rozsahu operácie. Parciálna abdominoplastika trvá hodinu až dve.

Vo väčšine prípadov, rez siaha od jedného boku po druhý bok tesne nad pubickou oblasťou. Druhý rez sa robí na uvoľnenie pupka od okolitého tkaniva. Pri parciálnej abdominoplastike je rez kratší, a pupok nie je nutné posunúť, ale ťahom kože môže získať nepravidelný tvar.

Ďalej nasleduje uvoľnenie kože od brušnej steny až po rebrové oblúky a zdvihnutie kožného laloka aby sa odkryli vertikálne svaly brušnej steny. Svaly sa napnú vzájomným priblížením a zafixujú sa do novej polohy. Takto sa zabezpečí priamejší tvar brušnej steny a zúži oblasť drieku.

Kožný lalok sa natiahne smerom nadol a nadbytočná koža sa odstráni. Vytvorí sa nový otvor pre pupok, ktorý sa prišije na nové miesto. Na záver sa koža v mieste rezu zošije a prekryje sterilným krytím. Po operácii môžu byť dočasne vyvedené drény, ktoré odsávajú z operačného poľa nadbytok tekutín.

Pri parciálnej abdominoplastike sa koža uvoľňuje len medzi miestom rezu a pupkom. Kožný lalok sa natiahne smerom nadol, nadbytok kože sa odstráni a lalok sa prišije späť.

Po operácii brucha:

Niekoľko dní po operácii môže byť vaše brucho opuchnuté, môžete pociťovať bolesť a nepríjemné pocity ktoré je možné zmierniť liekmi. V závislosti od rozsahu operácie môžete byť prepustený z nemocnice v deň operácie, alebo musíte ostať niekoľko dní hospitalizovaný. Aj keď sa niekoľko dní nebudete môcť vystrieť, mali by ste začať chodiť čo najskôr po operácii. Povrchové stehy vám chirurg odstráni približne po dvoch týždňoch.

Návrat do normálu:

Môže trvať týždne až mesiace kým sa budete cítiť ako predtým. Ak sa plastika brucha uskutoční v dobrej fyzickej kondícii s pevnými brušným svalmi, rekonvalescencia po abdominoplastike bude o to rýchlejšia. Niektorí pacienti sa vrátia do práce po dvoch týždňoch, iným to trvá 3 až 4 týždne.

Cvičenie vám pomôže k lepšiemu hojeniu. Aj pacienti, ktorí nikdy predtým necvičili a začnú s cvičením na zmenšenie opuchu, zmenšia riziko vzniku krvných zrazenín a zlepšia tonus svalov. Treba sa však vyhnúť nadmernému cvičeniu až kým sa necítite komfortne.

Jazvy môžu byť viditeľné alebo sa môžu zhoršiť počas prvých 3 až 6 mesiacov, kým ešte zrejú, ale to je normálne. Očakávajte deväť mesiacov až rok pokiaľ sa jazvy stanú plochými a vyblednú. Aj keď jazvy nikdy nezmiznú úplne, jazva bude schovaná pod spodnou bielizňou alebo plavkami.

Váš nový vzhľad:

Vo väčšine prípadov je výsledok dlhodobý, ak dodržiavate vyváženú diétu a cvičíte pravidelne. Abdominoplastika má výborné výsledky u pacientov s oslabenou brušnou stenou a prebytkom kože.

Máte záujem o abdominoplastiku ?
NAPÍŠTE NÁM!