V proktologickej ambulancii sa zameriavame na diagnostiku a liečbu ochorení konečníka, predovšetkým hemoroidy, ktoré poznáme aj pod pojmom „Zlatá žila“. Ide o zdravotný problém, ktorý väčšinou vzniká v dôsledku oslabenia cievnej steny. Častokrát sa však za zdravotnými problémami týkajúcimi sa konečníka skrývajú aj iné ochorenia, ktoré dokáže odhaliť len lekár po dôkladnom vyšetrení.
Hemoroidy, niekedy nesprávne označované ako hemeroidy, delíme podľa ich umiestnenia na vnútorné a vonkajšie. Vnútorná zlatá žila sa nachádza vo vnútri konečníka a prezrádza ju predovšetkým krvácanie. Vonkajšie hemoroidy bývajú bolestivé aj na dotyk, zvyknú prasknúť, svrbia, pália, mokvajú a môžu sa aj zapáliť. Samozrejme ide o veľmi chúlostivý problém, no napriek tomu je potrebné vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr.
Vo všeobecnosti dnes hovoríme o členení na 4 štádiá hemoroidného ochorenia:
- Prvé sa prejavuje svrbením, pálením, prípadne je bez prejavov a zistí sa až pri vyšetrení.
- V druhom štádiu dochádza k prehĺbeniu problému, kedy sa jednotlivé žilové uzly pri vyprázdňovaní nadúvajú a môže prísť k ich prolapsu, teda vyklenutiu. Po stolici sa však samé reponujú dovnútra.
- Tretie štádium hemoroidov je ešte komplikovanejšie, nakoľko k samovoľnej repozícii už nedochádza. Pacient si tak zlatú žilu zatláča sám, čo spôsobuje opuchy či zápalové komplikácie, ktoré sa môžu prejavovať aj hlienom či krvou na spodnom prádle.
- Štvrté štádium je charakteristické komplikáciami – krvácaním, zápalom, trombotizáciou hemoroidov vystúpených z análneho otvoru.
Odstránenie zlatej žily u nás prebieha prostredníctvom mini-invazívnej bezbolestnej Barronovej ligatúry, teda tzv. gumičkovaním, alebo v zložitejších prípadoch operačne, v rámci jednodňovej chirurgie.
Princíp Barronovej ligatúry
Jedná sa o bezbolestnú miniinvazívnu metódu, ktorej priebeh trvá len niekoľko minút a má vynikajúce dlhodobé výsledky. Gumičkovanie, alebo Barronova ligatúra, sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia, tzv. aplikátora, ktorým sa nasadí škrtiaci krúžok. Ten následne zabráni prítoku i odtoku krvi do podviazaného uzla. Tkanivo tým pádom odumrie a odpadne.
Výkon je indikovaný pri prvom až treťom štádiu hemoroidného ochorenia, je bezbolestný, nevyžaduje si anestéziu a trvá len niekoľko minút. Po výkone je vhodný niekoľkodňový pokojový režim (bez fyzicky náročnej práce, posilňovne, a pod.), práceneschopnosť však nie je potrebná. Odstránenie zlatej žily nebolo nikdy jednoduchšie. Cena ošetrenia je 150 €.
Chirurgické odstránenie hemoroidov
Ďalšou možnosťou odstránenia hemoroidov, ktorú je u nás možné absolvovať v celkovej anestézii s jednodňovou hospitalizáciou je odstránenie klasickou chirurgickou metódou, a to pod vedením špecialistu a skúseného operatéra MUDr. Martina Hladíka, ktorý má v rámci chirurgie a proktológie dlhoročnú prax.
Vyšetrenie a konzultácia
Každému ošetreniu predchádza osobná konzultácia a rektoskopické alebo proktoskopické vyšetrenie, ktoré je možné absolvovať v rámci jednej návštevy, pokiaľ pacient splní potrebnú prípravu. Následne sa určí diagnóza a lekár navrhne vhodný spôsob liečby. Ambuluje MUDr. Martin Hladík. Cena konzultácie s vyšetrením je 50€. Kompletný cenník výkonov v proktologickej ambulancii nájdete v sekcii cenník.
Objednať sa môžete na presný termín na tel. čísle 02 / 52 444 022.
Príprava pacienta pred vyšetrením v proktologickej ambulancii
Príprava pozostáva spravidla z bezvyškovej diéty trvajúcej cca 3 – 4 dni pred vyšetrením a tekutej diéty 24 hodín pred vyšetrením (čaj, minerálka, vývar..). Ďalej je potrebná aplikácia 2 glycerínových čípkov do konečníka – jeden večer pred vyšetrením a druhý cca 2 hodiny pred vyšetrením. Po aplikácii čípkov by mal mať pacient stolicu. Glycerínove čípky su voľne predajné v lekárni. Pokiaľ je plánovaný proktologický operačný výkon, je vhodné dodržanie cca 5-dňového diétneho režimu a pitie čistiaceho roztoku spravidla večer pred výkonom a ráno v deň výkonu.
Nevhodné jedlá pred vyšetrením: mastné mäso, údeniny, salámy, slanina, oškvarky, vnútornosti, kačica, hus, kyslé ryby, sardinky, surová zelenina, ovocie, oriešky, mandle, figy, čerstvé pečivo, halušky, všetky koreniny a iné pochutiny do jedla, horčica, alkohol, mak, jadierkové ovocie (hrozno, kiwi, jablko…)
Vhodné jedlá pred vyšetrením: chudé mäso (teľacie, kuracie), rybie filé – všetko mäso po tepelnom spracovaní pomeľte alebo rozmixujte. Polievky, prívarky v mixovanom stave (zemiakový, tekvicový, špenátový), maslo, olej, mlieko, zemiaková kaša, vajíčko na mäkko, jemné piškóty, sucháre a staršie pečivo, kompóty v mixovanom stave, mladá uvarená zelenina, ideálne mixovaná (mrkva, karfiol, kaleráb, zeler, petržlen, špenát). Všetky nápoje (čaj, biela káva, slabé kakao, mušty, zriedené džúsy, minerálne vody, jogurty, kefír a pod.).