Ak sa vám nedarí rozostúpenie priamych brušných svalov zmierniť cvičením, mali by ste zvážiť chirurgickú korekciu diastázy.
Pri diastáze priamych brušných svalov je brucho vyklenuté zvnútra, lebo ho nedrží brušná stena. Vzniká v dôsledku priveľkého vnútorného tlaku, kedy dochádza k oslabeniu väzivového spojenia medzi pravou a ľavou stranou priameho brušného svalu.
Tie sa od seba oddelia a posunú do strán, čím vznikne medzera. Diastáza najčastejšie postihuje ženy po pôrode, môže sa ale objaviť aj u mužov a detí. Na vine môžu byť aj genetika, nesprávne držanie tela s oslabením brušných svalov, neprimerané cvičenie či funkčná porucha brušnej steny.
V niektorých prípadoch je rozstup brušných svalov viditeľný po celej dĺžke stredovej línie, inokedy sa javí ako dôsledok nadváhy v podobe ovisnutého či vyčnievajúceho brucha.
Pri operácii chirurg pritiahne oba priame brušné svaly znova k sebe a zošije ich. Výsledkom je spevnené ploché brucho. Ak nedôjde k veľkým váhovým zmenám, je efekt trvalý.
Operácia diastázy býva často súčasťou abdominoplastiky – odstránenia nadbytočnej kože a tuku na bruchu. Pacient musí v tomto prípade počítať s jazvou na bruchu.
UPOZORNENIE: U žien nie je možné zákrok vykonávať 3 dni pred menštruáciou, počas menštruácie a 3 dni po menštruácii.
V Inštitúte zdravia a krásy FRAIS ponúkame možnosť uhradiť zákroky plastickej chirurgie aj v splátkach. Pre viac info nás kontaktujte.