Alfou a omegou každodennej chirurgickej praxe je minimalizovať operačný rozsah pri súčasnom dodržaní potrebnej radikálnosti výkonu. Snahou je vykonávať operácie presnejšie, bezpečnejšie a súčasne minimalizovať možné komplikácie.
Dnes už sa v rámci miniinvazívnych metód celkom rutinne využíva laparoskopia. V porovnaní s metódami klasickej otvorenej chirurgie priniesla pacientom skutočne obrovské benefity v mnohých ohľadoch. Spočiatku bola využívaná pre plánované operácie, neskôr tiež na akútne aj čoraz náročnejšie zákroky. Vďaka moderným technológiám, aj ďalšej snahe o znižovanie záťaže pre pacienta, sa vyvinula aktuálne najmodernejšia technika mini-laparoskopie, ktorú vďaka plnohodnotnému prístrojovému vybaveniu a skúsenému personálu využívame aj v našej klinike.
Pre prístup sa využívajú porty s vonkajším rozmerom iba 3 mm a jedná sa teda len o nepatrné vpichy. Pacient sa tak efektívne vyhne nežiadúcej incízii a s ňou spojených rizík a následkov. Ďalšími výhodami minilaparoskopie v porovnaní s konvenčnou laparoskopiou je redukcia operačného času, znížená potreba pooperačnej medikamentóznej liečby, skrátená hospitalizácia, výrazne rýchlejšia rekonvalescencia a teda aj návrat do bežného života. Pre mnohých pacientov je nemenej dôležitá vynikajúca kozméza, čiže minimálne viditeľné následky v podobe jaziev na ich tele.
Výhody mini-laparoskopie:
- Veľmi malý rozmer vstupných otvorov, bez nutnosti šitia – žiadne jazvy. Stopy po zavedení mikroinštrumentov v dĺžke iba 3-4 mm.
- Jednodňová chirurgia
- Rýchlejšia rekonvalescencia, PN nie je potrebná
- Minimálne pooperačné bolesti
Hernia – Minilaparoskopická operácia pruhu
Hernia, inak povedané pruh alebo prietrž, je patologický presun orgánov, či tkanív z miesta prirodzeného uloženia na iné. Najčastejšia inguinálna hernia je lokalizovaná v slabinách a jej obsahom býva väčšinou tenké črevo. Veľmi častá býva prietrž umbilikálna v oblastiach pupku alebo epigastrická v nadbruší. Hernie však vznikajú aj v iných lokalitách, napríklad v jazvách po operáciách brušnej dutiny. Približný výskyt hernií v populácii je až 10 %.
Príznaky bývajú väčšinou mierne a pacient pociťuje iba istý diskomfort, avšak zanedbanie môže viesť ku komplikáciám v podobe odumretia a zápalu zaškrtených brušných orgánov a tkanív.
Práve operáciou je možné vak pruhu odstrániť a eliminovať tak prípadné ohrozenie pacienta.
Vo všeobecnosti sa preferuje riešenie hernií laparoskopickou metódou, ktorá má menej bolestivý pooperačný priebeh a rýchlejší čas zotavenia. Vak pruhu sa pri nej vtiahne späť do brušnej dutiny a otvor sa prekryje sieťkou, ktorá zabráni opätovnému vytvoreniu prietrže. Moderné mini-laparoskopické nástroje, ktoré v našej klinike využívame, vyžadujú iba veľmi drobné vpichy a hojenie je tak rýchle a menej bolestivé, bez zanechania výrazných stôp.